OTÁZKY

  • Od kolika let začít hrát?

Příslovečné "čím dříve, tím lépe" tady úplně neplatí. Na Zuš tato tendence je, a to proto, že chce vychovat výkonného koncertního umělce. Začíná se už od 4-5 let -  i když se ještě nehraje, ale chodí se do "přípravky" . Má to smysl, pokud je dítě talentované a chce se stále učit něco nové. Pro většinu dětí je to však "věk hravosti" a nezávaznosti. Pravidelné cvičení prstů, které je moc neposlouchají, je pro ně spíš zatěžující. Neumí také číst, takže soustředění na "hudební písmo" - noty - je pro ně náročné (hra bez not je možná, ale u talentovanějších dětí s dobrou hudební pamětí). Proto když začne první nebo druhý rok po nástupu do školy, nic nezmešká. Důležitější je pravidelné hraní - nejlépe každý den 1/2 hod.

  • Zuš nebo soukromá výuka?

Existuje taková představa, že pokud člověk navštěvuje nějakou instituci a ještě dostane na konci "papír", že ji absolvoval, je to záruka vzdělání. Tento názor považuji za přežitý. Kdo se podrobněji zamýšlí nad českým školstvím, musí uznat, že je značně zkostnatělé a nefunkční. Pokud jde o školství hudební: je zaměřeno na klasickou hudbu, často používá zastaralé učebnice a postupy, kterých se nedokáže vzdát. Stejně jako školství obecné, též vyniká v oddělování teorie od praxe. Žák dochází v Zuš 1x týdně na hodiny Hudební nauky, kde se učí teorii bez propojení s tím, co momentálně hraje. Většinu těchto poznatků proto spolehlivě zapomíná. 

S nástupem do Zuš je také třeba počítat s pravidelným vystupováním - minimálně 2x ročně. Podle mých zkušeností je to pro většinu dětí stresující a spíš je to pro ně nepříjemná povinnost než radost. Často se výuka podřizuje právě těmto "prezentacím" - např. se cvičí 1/2 roku 1-2 skladby stále dokola, aby bylo nacvičeno na koncert.

Pro koho tedy Zuš/Hudební škola je? Především pro ty, kteří mají v oblibě klasickou-vážnou hudbu nebo se jí chtějí v budoucnu věnovat.

  • Má naše dítě hudební sluch?

Přirozeným projevem hudebního sluchu je zpěv. Pokud dítě zpívá nerado nebo falešně, většinou se to týká hudebního sluchu. Další nutnou podmínkou ke hraní je rytmus. Pravidelná pulsace (pokyvování hlavou či nohou) pomáhá k dodržování správné délky not.  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky